A Bio és Gyógynövény Kereskedők Szövetség
ALAPSZABÁLYA
a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény előírásainak megfelelő módosításokkal egységes szerkezetben
Elhatározva a Bio és Gyógynövény Kereskedők Szövetség létrehozását, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) rendelkezéseinek megfelelve a tagok az alábbi tartalommal fogadják el a szervezet alapszabályát:
I.
a szövetség adatai
1. A szövetség neve: Bio és Gyógynövény Kereskedők Szövetség
2. A szövetség rövidített elnevezése: BIGYOX
3. A szövetség idegen nyelvű elnevezése: Alliance of Bio and Herb Traders
4. A szövetség levelezési címe: 9706 Szombathely, Pf. 13
5. A szövetség alapító tagjainak nevét, székhelyét és képviselőjét tartalmazó tagnévsor az alapszabály 1. számú mellékletét képezi.
6. A szövetség honlapjának címe:http://www.bigyox.hu
II.
A szövetség célja, tevékenysége
1. A szövetség célja:
a) A bio és gyógynövény kereskedők támogatása és érdekképviselete
b) Mikro- Kis és középvállalkozások megsegítése
c) Szakmai képzések és a foglalkoztatás növekedésének és a szakemberhiány visszaszorításának elősegítése az ágazaton belül
d) Tagjai érdekeinek érvényesülése, kereskedelmi tevékenységének erősítése, ismertségének növelése
e) A bio, reform, egészséges, funkcionális és egyéb egészségmegőrző/javító termék társadalmi elismerésének előmozdítása
f) Tudatos fogyasztói magatartás fejlesztése
g) Erőfeszítéseket tesz a lakosság álltalános egészségének javítása érdekében, különös tekintettel az elhízás visszaszorítása és megelőzése terén gyermekkortól kezdődően
2. A szövetség tevékenysége:
A szövetség céljai elérése érdekében:
– Szakmai információgyűjtést, tanácsadást végez
– Kapcsolatot tart a hatóságokkal, társszervezetekkel, tudományos és oktatási szférával
– Lobbi tevékenységet végez, politikai, gazdasági kapcsolatot épít a döntéshozókkal
– Egységes és intenzív kommunikációs és marketing tevékenységet végez
– Online platformokat hoz létre, üzemeltet, fejleszt a tagjai és az iparág népszerűsítése érdekében
– Ápolja és terjeszti a szakmai hagyományokat és örökséget
– Kulturális, turisztikai és szakmai rendezvényeket szervez és támogat
– Általános érdekképviselet lát el a tagjai részére
– Szakmai érdekegyeztető fórumokon tagjai érdekeit képviseli
– Tagjait beruházásra, fejlesztésre ösztönzi, pályázatok és támogatások megszerzésében segítséget nyújt
– Bemutatkozási lehetőség biztosítása tagjai részére szakmai seregszemléken és fesztiválokon
– Gyermek és ifjúsági korosztály részére ismeretterjesztő, oktató, nevelő tevékenységet lát el
– Elősegíti foglalkoztatási növekedési program működését az ágazaton belül
– Kapcsolódik a szakmunkásképzéshez, szakmai gyakorlatot tesz lehetővé
A szövetség a cél megvalósításával közvetlenül összefüggő gazdasági tevékenység végzésére jogosult.
III.
A szövetség működésére vonatkozó általános szabályok
1. A szövetség közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
IV.
Tagdíj
V.
A tagság
VI.
A tagsági jogviszony keletkezése
1. A szövetségi tagság az alapításkor a szövetség nyilvántartásba vételével keletkezik. A szövetség megalakulását követően a tagság a belépési nyilatkozat elfogadásával keletkezik. A belépési nyilatkozatot az elnökséghez kell benyújtani, amely szerv a kérelem beérkezésétől számított 30 napon belül, egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással határoz a tagfelvételről. Határozatát annak meghozatalát követő 8 napon belül írásba foglaltan, igazolt módon kell megküldeni a tagfelvételt kérelmező számára. A tagfelvételi kérelem elutasítása esetén jogorvoslatnak helye nincs.
VII.
A tagsági jogviszony megszűnése
1. A tagsági jogviszony megszűnik:
a./ A tag kilépésével.
b./ A tag jogutód nélküli megszűnésével.
c./ A tag kizárásával.
2. A tagsági jogviszonyát a tag a Szövetség elnökségéhez címzett írásbeli nyilatkozatával bármikor, indokolás nélkül megszüntetheti. A tagsági jogviszony a nyilatkozatának az elnökséghez történő megérkezése napján szűnik meg.
3. Az elnökség nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel kizárhatja a Szövetség tagjai közül azt a tagot, aki jelen alapszabály rendelkezéseit vagy a közgyűlés határozatát súlyosan vagy ismételten sértő magatartást tanúsít.
Kizárható a tag akkor is, ha három hónapon keresztül elmaradt a tagdíj megfizetésével. A tagdíj megfizetésének elmulasztása miatt a tag csak akkor zárható ki, ha a legalább három hónapos mulasztás elteltét követően az elnökség írásban – póthatáridő tűzésével és a jogkövetkezményekre, azaz a kizárásra történő figyelmeztetéssel – felszólította a tagdíjhátralék teljesítésére, mely felszólítás a póthatáridőn belül is eredménytelen maradt.
A kizárási eljárást bármely tag vagy szövetségi szerv kezdeményezésére az elnökség folytatja le. A kizárási eljárásban a tagot az elnökség ülésére meg kell hívni, azzal a figyelmeztetéssel, hogy a szabályszerű meghívása ellenére történő távolmaradása az ülés megtartását és a határozathozatalt nem akadályozza. Az ülésen biztosítani kell számára a védekezési lehetőséget. Az ülésen a tag a törvényes képviselő mellett, illetve helyett meghatalmazott képviselővel is képviseltetheti magát. A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indokolással kell ellátni; az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. Az elnökség a kizárásról szóló határozatot a tagkizárási eljárás megindulásától számított 30 napon belül meghozza és 8 napon belül igazolható módon közli az érintett taggal.
A kizárt tag a kizárást kimondó elsőfokú elnökségi határozat ellen, a kézbesítéstől számított 15 napon belül a szövetség közgyűléséhez fellebbezéssel élhet. A fellebbezés beérkezését követően az elnökségnek haladéktalanul, de legkésőbb 30 napon belüli időpontra össze kell hívnia a rendkívüli közgyűlést. A közgyűlés nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel dönt. A közgyűlés határozatát annak meghozatalakor szóban kihirdeti és 8 napon belül írásban, igazolható módon is közli az érintett taggal.